Sat (Google Hangouts) sa svjetski poznatim astrofizičarem prof. dr. Željkom Ivezićem

Autor: Snježana Pavičić, 15. 11. 2015.

Učenici 8.c i 8.d razreda naše škole imali su u srijedu 11. studenoga 2015. nesvakidašnji sat. http://www.os-vnazor-kc.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=211

Učenici 8.c i 8.d razreda naše škole imali su u srijedu 11. studenoga 2015. nesvakidašnji sat. Na jednom satu imali su istodobno fiziku, matematiku i engleski jezik te ukupno četiri profesora. Glavni  predavač tog sata bio je jedan od najuspješnijih hrvatskih znanstvenika prof. dr Željko Ivezić, astrofizičar koji živi u Seattleu, SAD-u. On je održao svoj sat preko Google Hangoutsa, a od nas je bio udaljen 8 800 km. Zajedno s njim je bila i njegova petnaestogodišnja kćerka Vedrana, s kojom su učenici mogli razgovarati na engleskom jeziku, jer je ona rođena u SAD-u i engleski priča bolje od hrvatskog jezika. Njena majka je Amerikanka.

Od prof. Ivezića mogli smo naučiti puno toga. Rekao nam je da se je s astronomijom susreo još u trećem razredu osnovne škole kada je zbog simpatije krenuo na astronomsku grupu. Nadalje, saznali smo da sada radi na izradi projekta Large Synoptic Survey Telescope (LSST), vrijednom oko milijardu dolara, a čiji je i znanstveni direktor. Veliki sinoptički teleskop postavit će se na planinu Cerro Pachon u Čileu, a njegova kamera imat će 3200 megapiksela. To će biti najbolja kombinacija velikog teleskopa i velike kamere koja će snimati nebo u prosjeku svaka tri dana u periodu od 10 godina te stvoriti nešto poput »filma« o svemiru uživo.

Znanstveni utjecaj ovog projekta bit će ogroman, a vrlo vjerojatno će uzrokovati značajne promjene i napredak u svim poljima astronomije, astrofizike, ali i fizike kroz istraživanje tamne materije i tamne energije. LSST katalog predstavljat će najveću znanstvenu bazu podataka na svijetu. Saznali smo da je jedan od donatora tog projekta bio i Bill Gates.

Od Vedrane smo saznali da voli čitati, učiti, svirati obou i igrati nogomet, a najviše voli svog psa Stanzija.

Na kraju smo se zahvaliti profesoru što je proveo ovaj sat s nama i pozvali ga da, kada bude opet prolazio kroz Križevce, dođe do nas u školu i održi nam sat uživo.

Ovo su osvrti nekih učenika na sat:

„Hvala Vam što ste nam pokazali kako će izgledati taj teleskop. Oduvijek me je zanimalo koliko su zvijezde velike i ima li još nekih drugih planeta na kojima žive ljudi, osim Zemlje“ .

Denis Barberić, 8.d

„Zahvaljujem Vam što ste našli malo vremena za nas. Naučio sam da astrofizika nije lagana i da treba puno strpljenja.“

Alen Koščak, 8.d

“ It was very interesting. I also like astrophysics and the stars. This telescope is big and interesting.  Thank you for the presentation.”

Ivona škrlec, 8d

„I learnt that the telescope will detect and track potentially dangerous asteroids that could hit the Earth. One day I would like to look through your telescope”.

Gabrijel Škledar, 8d  (the boy in the red T- shirt)

“Thank you for talking to us. I loved how you were so open to us and you were just being yourself. I was amazed by some facts you told us.”

Filip Turković, 8d

“Thank you for spending your free time with us. I liked your presentation a lot.”

Dario Mesar, 8d

“I am really honoured that you were talking to us. It was really interesting to see how big the telescope is, and that it has 3200 megapixels.”

Satya Kovačić, 8d

“ Dear Mr. Ivezić, I would like to thank you for taking the time to talk to us. I was motivated by what you said and I decided to study more, so I can go to college one day.”

Fabijan Prosenečki, 8d

“Thank you for motivating me. It was great talking to you.”

David Jasek, 8d

Gordana Novak