Zagreb - terenska nastava 7. i 8. razreda

Autor: Snježana Pavičić, 14. 12. 2014.

Učenici sedmih i osmih razreda realizirali su terensku nastavu u Zagreb, planiranu Školskim kurikulom 12.12.2014.

Naša je misao vodilja bila nastaviti i dalje raditi na popularizaciji matematike pa smo u galeriji Klovićevi dvori razgledali izložbu Volim matematiku koja je u Zagreb došla iz Landesmuseum Liechtenstein, Vaduz. Tvorci izložbe okupljeni oko angažiranog bivšeg učitelja matematike Georga Schierschera ˝preveli˝ su impresivne matematičke vizualne materijale u osjetilnu realnost.

Izložba se sastoji od 100 fizičkih modela i prikazuje odabrani sadržaj školske matematike u sedam tematskih cjelina: rast i oblik, geometrija oko zlatnog reza, geometrijski oblici, Arhimed (ideje o krugu i kugli), na tragu inženjera (matematika u tehnici, na cestama i u građevini), ogledala (refleksija i simetrija), fraktalno i dinamički (matematika inspirirana oblacima, povrćem i burzovnim kotacijama) te daje posjetiteljima priliku da otkriju zanimljivosti o brojevima, formulama i matematičkim zakonitostima na interaktivan način iz svakodnevnih pojava. Izložba je to koja budi znatiželju i potiče na razmišljanje, prikladna za učenike, ali i odrasle kako bi upotpunili znanje o matematici i zavoljeli je.

Uz izložbu se nude i popratne radionice pa su učenici sedmih razreda sudjelovali na radionici „Tales, opseg i površina broja pi“.

Učenici osmih razreda posjetili su i Zvjezdarnicu Zagreb gdje su poslušali predavanje o Sunčevu sustavu i u opservatoriju pogledali učinak Sunca.

Zagreb u doba adventa je poseban doživljaj. Prošetali smo dijelom sajma, primjetili smo i puno svjetlećih ukrasa koji su čekali mrak da zasjaju u punoj raskoši i sjaju. I onda Trg bana Jelačića, Manduševac koji je pretvoren u veliki adventski vijenac te prekrasno uređen Tomislavov trg sa ogromnim klizalištem.

I za kraj, pogledali smo u Branimir centru animirani film „Pingvini s Madagaskara“.

Ipak, svatko je mogao pronaći nešto za sebe pa su se učenici vratili zadovoljni i obogačeni nekim novim spoznajama!

Natalija Radotović-Maksić, učiteljica matematike